PROIECTUL ”FII AVOCAT ÎN ȘCOALA TA”

Proiectul ”Fii avocat în școala ta”, ediția a II-a, în colaborare cu Baroul București:

Recunoașterea importanței deprinderii cunoștințelor elementare de drept și a promovării unei culturi a legalității și a responsabilității în societate, menite să încurajeze, de la o vârstă fragedă, respectul față de lege, echitatea socială și atitudinea civică.

 

Având în vedere că educația juridică este o abilitate inter-curriculară, dobândirea de către tineri a unor minime noțiuni de drept contribuie la o societate democratică sănătoasă, inclusiv printr-o mai bună înțelegere a unor noțiuni și concepte prezente în cadrul altor materii.

 

De asemenea, în cadrul deschis și flexibil al modulelor de educație juridică non-formală în școli, elevii pot fi încurajați să reflecteze și să își exprime opinia cu privire la probleme juridice din viața cotidiană.

Colegiul tehnic "MIHAI BRAVU"

„Şcoală pentru toţi, educaţie pentru fiecare elev” pentru că „educaţia este cel mai frumos dar pe care ȋl poate primi omul.” (Platon)